Home > Products > Resistors > Through Hole Resistors > FMP300FBF73-412R
Request Quote
English
911664
FMP300FBF73-412R
Request Quote
Reference Price(In US Dollars)
In stock
5000+
Inquiry Online
Specifications
  • Part Number
    FMP300FBF73-412R
  • Manufacturer/Brand
  • Stock Quantity
    In stock
  • Description
    RES MF 3W 1% AXIAL
  • Lead Free Status / RoHS Status
    Lead free / RoHS Compliant
  • Datasheets
  • ECAD Model
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Supplier Device Package
    Axial
  • Size / Dimension
    0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
  • Series
    FMP
  • Resistance
    412 Ohms
  • Power (Watts)
    3W
  • Packaging
    Bulk
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations
    2
    Lead free / RoHS Compliant
  • Height - Seated (Max)
  • Features
    Flame Proof, Safety
  • Detailed Description
    412 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film