Home > Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount > RNCF0402DKE412R
Request Quote
English
1931402RNCF0402DKE412R ImageStackpole Electronics, Inc.
RNCF0402DKE412R
Request Quote
Reference Price(In US Dollars)
In stock
1000+
Inquiry Online
Specifications
  • Part Number
    RNCF0402DKE412R
  • Manufacturer/Brand
  • Stock Quantity
    In stock
  • Description
    RES 412 OHM 0.5% 1/16W 0402
  • Lead Free Status / RoHS Status
    Lead free / RoHS Compliant
  • Datasheets
  • ECAD Model
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Supplier Device Package
    0402
  • Size / Dimension
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Series
    RNCF
  • Resistance
    412 Ohms
  • Power (Watts)
    0.063W, 1/16W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations
    2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Manufacturer Standard Lead Time
    12 Weeks
    Lead free / RoHS Compliant
  • Height - Seated (Max)
    0.014" (0.35mm)
  • Features
    Automotive AEC-Q200
  • Failure Rate
  • Detailed Description
    412 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film