Home > Products > Capacitors > Ceramic Capacitors > CDR33BP152BFURAB
Request Quote
English
399907CDR33BP152BFURAB ImageElectro-Films (EFI) / Vishay
CDR33BP152BFURAB
Request Quote
Inquiry Online
Specifications
  • Part Number
    CDR33BP152BFURAB
  • Manufacturer/Brand
  • Stock Quantity
    In stock
  • Description
    CAP CER 1500PF 100V BP 1210
  • Lead Free Status / RoHS Status
    Lead free / RoHS Compliant
  • Datasheets
  • ECAD Model
  • Voltage - Rated
    100V
  • Tolerance
    ±1%
  • Thickness (Max)
    0.049" (1.25mm)
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Size / Dimension
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR33
  • Ratings
  • Packaging
    Bulk
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Lead Style
  • Lead Spacing
    Lead free / RoHS Compliant
  • Height - Seated (Max)
  • Features
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Detailed Description
    1500pF ±1% 100V Ceramic Capacitor BP 1210 (3225 Metric)
  • Capacitance
    1500pF