Home > Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors > UP2SC-331-R
Request Quote
English
UP2SC-331-R
Request Quote
Inquiry Online
Specifications
  • Part Number
    UP2SC-331-R
  • Manufacturer/Brand
  • Stock Quantity
    In stock
  • Description
    FIXED IND 330UH 350MA 1.2 OHM
  • Lead Free Status / RoHS Status
    Lead free / RoHS Compliant
  • Datasheets
  • ECAD Model
  • Type
    Wirewound
  • Tolerance
    ±10%
  • Supplier Device Package
  • Size / Dimension
    0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
  • Shielding
    Shielded
  • Series
    UNI-PAC™ 2SC
  • Ratings
  • Q @ Freq
    110 @ 100kHz
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Material - Core
    Lead free / RoHS Compliant
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductance
    330µH
  • Height - Seated (Max)
    0.205" (5.20mm)
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
  • Detailed Description
    330µH Shielded Wirewound Inductor 350mA 1.2 Ohm Max Nonstandard
  • DC Resistance (DCR)
    1.2 Ohm Max
  • Current Rating
    350mA
  • Current - Saturation
    620mA