Home > Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors > FP1008R6-R220-R
Request Quote
English
FP1008R6-R220-R
Request Quote
Reference Price(In US Dollars)
In stock
500+
Inquiry Online
Specifications
  • Part Number
    FP1008R6-R220-R
  • Manufacturer/Brand
  • Stock Quantity
    In stock
  • Description
    IND FLATPAC 220NH 58A 2PADS SMT
  • Lead Free Status / RoHS Status
  • Datasheets
  • ECAD Model
  • Type
  • Tolerance
    ±10%
  • Supplier Device Package
  • Size / Dimension
    0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
  • Shielding
    Shielded
  • Series
    FP1008
  • Ratings
  • Q @ Freq
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material - Core
    Ferrite
  • Manufacturer Standard Lead Time
    14 Weeks
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductance
    220nH
  • Height - Seated (Max)
    0.315" (8.00mm)
  • Frequency - Self Resonant
  • Features
  • Detailed Description
    220nH Shielded Inductor 74A 0.18 mOhm Nonstandard
  • DC Resistance (DCR)
    0.18 mOhm
  • Current Rating
    74A
  • Current - Saturation
    42A